ODD-s a gyermekem? Mi az ODD?
Az oppozíciós zavar (angol rövidítés ODD – Oppositional Defiant Disorder) egy olyan viselkedészavar, amelynél a gyermek alap hozzáállása a hatalommal való szembe helyezkedés. Az alap tünet leggyakrabban a szándékos agresszivitás. Ez több, mint alkalmi agresszív vagy irritáló viselkedés. Nem a vita módja, hanem annak a kimenetele a lényeges számára, mert neki mindenképpen győznie kell. A statisztikák szerint a gyermekek akár 16%-át is érinti, és az ADHD-val élő gyermekek esetén ez a szám még magasabb (30-40%).
Az ODD meghatározás szerint gyermekkori zavar, amit egyesek 8-10 éves korukra kinőnek. Másodlagos zavarként is jelen lehet, például az ADHD mellett. Fiúknál gyakrabban fordul elő, mint lányoknál. Sok ODD érintettnél előfordulnak más zavarok, mint például a hangulatzavar, szorongás, kényszerbetegség, pszichiátriai vagy személyiségzavar, és jelen lehetnek tanulási zavarok is. A kezeletlen ODD felnőttkorra más (pl. mentális) zavarokkal együtt nagyon megnehezítheti az egyén és környezete életét.
Mi az ODD oka?
A kutatók és szakemberek között nincs teljes egyetértés az ODD kialakulását illetően. Két fő megközelítés létezik, ami megmagyarázza a tüneteket:
1. Neurodevelopmentális oka van.
Ezen elmélet szerint az ODD egy vele született idegrendszeri fejlődési zavar, ami korai gyermekkorban megmutatkozik. A gyermek nehezen tanul meg függetlenedni a szülőtől, vagy más, számára fontos személytől, akihez érzelmileg kötődik.
2. Tanult viselkedés.
Ez a megközelítés azt feltételezi, hogy egy tanult viselkedéssel állunk szemben. A szülők és mások által alkalmazott negatív megerősítés alkalmazása fokozza a gyermek oppozíciós viselkedését. Ezzel a viselkedéssel a gyermek eléri, hogy rá figyeljenek, reakciót tud kiváltani belőlük, még ha az negatív is. Engedékeny, vagy nem következetes nevelés mellett a gyermek megtanulja átvenni az irányítást, amihez később a számára bővülő eszközökkel egyre jobban ragaszkodik.
Melyek az ODD gyakori tünetei?
Az ODD-val élő gyermek:
- gyakran dühös, neheztel
- nem együttműködő
- gonosz, agresszív viselkedésmintázatot mutat
- szándékosan bosszantó, lenéző, zaklat
- gyakran vitatkozik felnőttekkel, vagy hatalmi pozícióban levő személyekkel
- erős, indulatos jelző szavakat használ, mint pl. “utállak”, “idióta”, “gyűlölöm”
- túl érzékeny
- szélsőséges hangulatváltozásai vannak
- másokat hibáztat saját hibáiért
- az utolsó szót neki kell kimondani
Honlapunkon elérhető egy tájékoztató jellegű ingyenes online ODD teszt. Amennyiben kitölti a tesztet, gondoljon gyermeke elmúlt hat hónapos vagy annál hosszabb ideje tartó viselkedésére.
Hogyan kell kezelni az ODD-s gyermeket?
Ahhoz, hogy megfelelően álljunk egy ODD-vel élő gyermekhez, lényeges az ODD működésének megértése. Az érintett céltudatosan, szándékosan zaklat, zavar, ellenkezik. Épp ez a szándékosság a fő különbség az impulzív és hiperaktív ADHD-val szemben, ahol a vezető tünet az impulzivitás, a szándékosság nincs jelen. A közös tünet ugyanakkor a meggondolatlanság, kiszámíthatatlanság és az, hogy nem számolnak a következményekkel.
Az ODD esetén a győzelem a fontos, mindegy hogyan győz és mindegy miről van szó! A vita kedvéért vitatkozik és szereti átvenni az irányítást, hogy minden úgy történjen, úgy végződjön, ahogy ő szeretné. Ennek érdekében akár játszmákba is belemegy.
Mit ne tegyünk egy ODD-vel élő gyermekkel?
- Ne alkudozzunk vele! Ha belemegyünk a vitájába, máris veszítettünk.
- Ne hagyjuk, hogy manipuláljon!
- Ne ültessük le a képernyő elé, csak hogy “nyugtunk legyen” tőle! (TV, telefon, tablet)
Mit tegyünk egy ODD-vel élő gyermekkel?
- Egyszerű utasításokat adjunk neki!
- Legyünk következetesek!
- Legyünk határozottak, de kedvesek, mi nem a gyermek ellen vagyunk!
- A jó viselkedését díjazzuk, jutalmazzuk.
- Ha büntetjük, legyen világos számára, hogy miért kapja a büntetést.
- Töltsünk vele minőségi időt!
- Ha szabályokat hozunk, az ne csak rá nézve, hanem az egész családra vonatkozzon.
- Maradjunk pozitívak!
- Maradjunk higgadtak, nyugodtak!
- Amikor átlép egy bizonyos határt a viselkedésével, jelezzük neki, de azt ne negatívan tegyünk. A negativitás csak jobban fokozza ellenállását. Egyezzünk meg kulcsszavakban, amivel jelzünk neki, pl. “rágógumi”, ebből tudni fogja, hogy ha folytatja, átlépi a határt.
Ahogy a fentiekből láthatjuk, a szülők részéről szükséges a kitartó, következetes és bátorító nevelés. Az ODD-vel élő gyermek viselkedése nem fog egyik napról a másikra megváltozni! Az eddig rendszeresen használt módszereit nem adja fel könnyen, de ha a változás elindul és megtapasztalja a mindenki számára előnyösebb együttműködést, a család dinamikája is megváltozik.
Terápiás lehetőségek
- Gyógyszerrel lehet kezelni?
Az ODD-re nincs gyógyszeres kezelés, ugyanakkor ha a társuló zavarok, pl. ADHD, gyógyszeresen is kezelve vannak, az sok esetben nagyon pozitívan hat ki az ODD-re is.
- Kognitív viselkedésterápia
A kognitív viselkedésterápia hatékony kezelési lehetőség. Ennek során a gyermek megtanulja hogyan oldjon meg problémákat, hogyan kommunikáljon, hogyan uralkodjon indulatain és dühét hogyan kezelje.
- Csoportterápia
A csoportfoglalkozások során a gyermek jobb szociális és kollaborációs készségeket fejleszt.
- Családterápia
A családon belüli kapcsolatok feltérképezésével és pozitív családi interakciók kialakításával nagyban hozzá lehet járulni a békés családi légkör kialakításához. Mivel az ODD-vel élő gyermek viselkedése a szülőknek és a család többi tagjának is problémákat okozhat, a család minden tagjának megértésére és támogatására szükség van.
Amint az a fentiekből kiderül, a szülőknek a terápiában kulcsfontosságú szerepük van. Annak ellenére, hogy a gyermek kapja a diagnózist, a vizsgálat a szülő-gyermek kapcsolat vizsgálatára is kiterjed, emiatt a kezelés a szülőkkel való közös munkára is kiterjed.